RESULTAT 2018

50 km Herrar

Place Name Club/City/Country Startnummer Subclass Mål
1 Erik Källen Swesports CK 187 1:14:54
2 Filip Thunberg CK Sundet 244 1:14:54
3 Fredrik Andersson CK-Sundet 106 1:14:54
4 Anders Andersson CK Sundet 107 1:14:54
5 Simon Borggren CK sundet 119 1:14:55
6 Tobias Bovin CK Sundet 24207 1:14:55
7 Mikael Lorentzon CK Sundet 278 1:14:55
8 Fredrik Bergström CK Sundet 284 1:14:56
9 Martin Evertsson Ck Sundet 144 1:14:56
10 Fredrik Forsmnan Sävedalen Cykel 24212 1:14:56
11 Tomas Pettersson Swesport 292 1:14:56
12 Magnus af Klinteberg Team Kungälv 100 1:14:57
13 Joakim Johansson CK Sundet 272 1:14:57
14 Simon Ebeling Ck Sundet 138 1:14:57
15 Daniel Brolin Triathlon Väst 122 1:14:58
16 Andreas Borggren Tjörns CK 118 1:14:58
17 Johan Norlander CK Sundet 273 1:14:58
18 Jonas Nilsson CK Sundet 287 1:14:58
19 Anders åhs Tjörns Cykelklubb 257 1:14:59
20 Oskar Wättring 286 1:15:00
21 Andreas Thomsson 242 1:15:01
22 Joakim Gustafsson Swesports CK 150 1:15:12
23 Fredrik Larsson CK Sundet 283 1:18:02
24 Martin Cleve Tjörn CK 132 1:18:02
25 Johan Andersson CK Almedahl 24208 1:18:02
26 Aleksander Barczak Polen 111 1:20:26
27 Andreas Arvidsson Club Active Island 110 1:20:27
28 Tomas Edvardsson Tjörns cykelklubb 141 1:20:29
29 Markus Lihnell Trhathlon väst 261 1:20:34
30 Christian Kjellerup Team Kungälv 183 1:20:35
31 Åke Martinsson Skogsarbete i Väst AB, Lilla Edet 24210 1:20:36
32 Johan Burgren Team Kungälv 123 1:22:07
33 Mats Cambert Team Kungälv 127 1:22:07
34 Peter Andersson Terrible Tuesday 102 1:22:10
35 Jimmy Edvardsson Uck 140 1:22:10
36 Per-Anders Olsson Tjörns CK 215 1:22:10
37 Rolf Olsson 219 1:22:11
38 Patrick Mattsson 201 1:22:12
39 Jan-åke Kjellberg 182 1:22:13
40 Agne Myhre Tjörns cykelklubb 205 1:22:13
41 John Torgersson 245 1:22:14
42 Alexander Kostovski Active Island 185 1:22:15
43 Anders Torgersson Hönö 298 1:23:27
44 Samuel Schön Triathlon Väst 230 1:23:34
45 Edvin Nilsson CK Sundet 211 1:25:23
46 Peter Fransson Team Addison 24215 1:25:24
47 Jesper Emterby 262 1:25:24
48 Jörgen Janebrink Team Kungälv 169 1:26:15
49 Patrik Klintbom CK Sundet 184 1:26:18
50 Mathias Werner Team Addison 24219 1:26:18
51 Patrik Göttinger EBRM 24217 1:26:22
52 Christer Sörvik CK Sundet 297 1:28:46
53 Daniel Jakobsson 168 1:28:57
54 David Jonsson Stora Höga 24209 1:28:58
55 Lars Magnusson Team Kungälv 199 1:28:58
56 Viktor Thedin Tjörns Segelsällskap 239 1:28:58
57 Pontus Dahlöf Östmarks IF 135 1:28:58
58 Linus åhsman 258 1:28:58
59 Anders Bäfver CK Sundet 126 1:28:59
60 Peter Kjellgren 259 1:28:59
61 Johan Pettersson Team Kungälv 223 1:28:59
62 Kenneth Jonsson Team Addison 276 1:29:00
63 Mike Kurczy 186 1:29:00
64 John Hansson Buskärs atletiska förening 153 1:29:00
65 Anders Lindborg Olsby Bikers 194 1:29:01
66 David Larsson 280 1:29:02
67 Robert Wikman 252 1:29:02
68 Stefan Larsson PKIF 188 1:29:02
69 Jörgen Svanström CC Trollhättan 291 1:29:03
70 Trond Jansson CK Sundet 170 1:29:03
71 Andreas Kiser Club Active Island 181 1:29:04
72 Mats Svensson 3 city triathlon 290 1:29:07
73 Thomas Nilsson CK Sundet 208 1:29:08
74 Marcus Edh 139 1:29:08
75 Eric Olsson Skärhamns IK 299 1:29:08
76 Eric Hanse 152 1:29:08
77 BENGT OLSSON Tjörns Cykelklubb 214 1:29:10
78 Tore Lundberg Team Kungälv 196 1:29:10
79 Tommy Bäckman Team Kungälv 125 1:29:10
80 Rene Frydensbjerg Tjörns cykelklubb 148 1:29:11
81 Gerhard Andreasson 109 1:29:14
82 Christian Blom’en Myggenäs 296 1:30:15
83 Björn Nordgren Öckerö 288 1:30:19
84 Marcus Karnermo Rösselviks CK 180 1:35:40
85 Anders Olofsson EBRM 24218 1:35:59
86 Jonatan Ekström 142 1:36:04
87 Tobias Bernlo Team addison 116 1:36:05
88 Mats Andersson Kålgårdens CK 105 1:36:06
89 Mats Andersson E.B.R-M 269 1:37:47
90 Klaus Andersson team kungälv oldboys 103 1:37:48
91 Andreas Carlsson Svanesunds GIF 129 1:37:49
92 Alan Morton Team Kungälv 204 1:37:50
93 Ivan Dalin Team Kungälv 136 1:38:07
94 Kjell Jörnebrant Team Kungälv 279 1:38:23
95 Lennart Gustafsson Team Kungälv 149 1:39:03
96 Stefan Parnebo 221 1:39:35
97 Mattias Bratt 120 1:41:04
98 Janne Björkman Team Kungälv 117 1:41:15
99 Lennart Düsterdieck 274 1:42:42
100 Rune Jansson Islandbikers 24202 1:42:57
101 Stefhan Forsmark Team Kungälv 147 1:43:05
102 Richard Bråse 268 1:43:42
103 Gunnar Holmgren Stenungsund 271 1:43:47
104 Ingemar Nordgren Team Kungälv 24213 1:43:47
105 kjell nilsson 210 1:43:50
106 Sten Sundberg Team Kungälv 235 1:43:50
107 Ulf Hjörne Stenungsund 285 1:44:45
108 Anders From Stala IF 275 1:44:49
109 Anders Karlsson Team Kungälv 281 1:44:50
110 Ulf Fornander Ride nice 145 1:44:53
111 Kaj Jonsson AO Möbler Stenungsund 176 1:44:55
112 Claes Olsson Ridenice 218 1:44:55
113 Jonas Lekander Ride Nice 190 1:44:55
114 David Hanngren Ridenice 151 1:44:56
115 Alfred Herou Team Kungälv 156 1:46:23
116 Fredrik Herou Team Kungälv 157 1:46:25
117 Andreas Rooth 282 1:47:15
118 Filip Landström 260 1:48:11
119 Jan Holmgren 158 1:49:10
120 Bengt-åke Ahlsén 101 1:50:47
121 Göran Wikheim Uddevalla CK 251 1:50:51
122 Marc Lyons Onsala 24211 1:51:50
123 Rune Albertsson Svanesunds GIF 270 1:52:43
124 Börje Jansson Islandbikers 24203 1:52:45
125 Boguslaw Wolak 253 1:53:38
126 Late entry 289 1:57:07
127 Elias Håkansson 164 1:57:09
128 Henrik Johansson 173 1:58:33
129 Stefan Wättring 24206 1:59:24
130 Stefan Pettersson Triathlon Väst 222 1:59:58
131 Anders Hultman Lanterne Rouge 161 2:07:00
132 Oliver Pettersson Swesport 293 2:08:17
133 Rune Pettersson 294 2:08:19
134 Ingemar Othzén Cykelklubben 220 2:08:30
135 Björn Tuvestad 248 2:10:40
136 Kjell Stenman 233 2:13:14
137 Magnus Karlsson Islandbikers 300 2:13:45
138 Mikael Sundberg 236 2:19:02
139 Johan Sundberg 237 2:19:03
140 Torbjörn Sannerland Team Kungälv 229 2:23:14
141 Axel Bergström Bergström 113 3:09:12

50 km Damer

Place Name Club/City/Country Startnummer Subclass Mål
1 Charlotte Schönbeck Kålgårdens CK 231 1:22:16
2 Helena Zetterlund Tjörns Cykelklubb 256 1:29:08
3 Susanne Norrhamn 213 1:29:09
4 Ann-Marie Myllykangas Club Active Island 206 1:29:13
5 Josefine Tenghede Team Addison 238 1:36:03
6 Ulrica Olsson Team Kungälv 216 1:37:48
7 Anna Norlander 212 1:37:49
8 Emelie Fornazar 146 1:37:49
9 Karin McKee Team kungälv 202 1:37:49
10 NURIA ROBERT RIBES 224 1:37:50
11 Linda Emterby 263 1:38:59
12 Josefin Tuvestad 247 1:39:35
13 Susanna Tuvestad 246 1:39:35
14 Rebecca Nilsson Henån 277 1:43:02
15 Linn Lundström Team Kungälv 24214 1:43:47
16 Vivianne Ericsson 143 1:44:37
17 Ingrid Thedin Ridenice 240 1:44:55
18 Catarina Thedin Jonsson AO Möbler 241 1:44:55
19 Sara Berggren Herou Team Kungälv 112 1:46:24
20 Marie Rångeby Team Kungälv 227 1:52:15
21 Marina Johansson 175 1:58:32
22 Emma Lundgren 198 2:02:34
23 Annika Brodin 121 2:04:44
24 Marie Hultman Lanterne Rouge 162 2:07:01
25 Anna Dahlberg Rönnängs IK 24204 2:09:28
26 Anna Thorn Tuvestad 243 2:10:40
27 Christina Wättring 24205 2:14:30
28 Anna-Karin Söderberg Islandbikers 24200 2:15:01
29 Ann-Christin Hartvigsson 154 2:36:11
30 Kajsa Wennerbäck Maz ltd 265 2:40:49
31 Lisa Wennebäck Maz ltd 266 2:40:56
32 Jenny Lundberg Bergström 197 3:06:19

20 km Herrar

Place Name Club/City/Country Startnummer Subclass Mål
1 William Borggren Tjörns CK 523 37:34
2 Andreas Rydell Kck 226 37:46
3 Anton Andersson Team Kungälv 503 40:30
4 Niklas Andersson Team Kungälv 502 40:30
5 Mattias Pettersson Henån 524 40:38
6 Isak Abdersson Skärhamn 525 51:29
7 Pontus Johannesson Rönnängs IK 527 51:29
8 Oliver Svenningsson Skärhamns IK 516 51:30
9 Martin Andersson Tjörns ck 501 54:19
10 Fabian Svenningsson Skärhamns IK 515 55:25
11 Inge Svenningsson Skärhamns IK 514 55:26
12 Ulf Wikström Team Toröd 521 57:47
13 Loke Larsson 512 59:44
14 Alexander Gryte Team Toröd 506 1:02:47
15 Arvid Wikström Team Toröd 520 1:02:58
16 Johan Hermansson 510 1:05:50

20 km Damer

Place Name Club/City/Country Startnummer Subclass Mål
1 Sara Strömberg Skogsbrynet Cykelförening 234 50:04
2 Annica Inerot Kungälv 522 50:38
3 Veronica Andersson Skärhamn 526 51:30
4 Annica Karlsson 511 1:10:30
5 Helena Gustavsson 507 1:10:30

5 km Herrar

Place Name Club/City/Country Startnummer Subclass Mål
1 Ted Borggren 1 13:46
2 Victor Åkerström Skärhamn IK 15 13:51
3 Alvin Linder 11 16:31
4 Henry Freij Skärhamn 14 16:32
5 Ludvig Johannisson Skärhamns IK 16 16:32

5 km Damer

Place Name Club/City/Country Startnummer Subclass Mål
1 Amina Fornazar 6 13:37
2 Matilda Johansson 9 13:37
3 Ylva Borggren 3 13:47
4 Alva Fornazar 5 15:26
5 Moa Johansson 8 15:26
6 Maja Linder 13 15:58
7 Elnah Borggren 2 16:14
8 NEUS GUSTAVSSON 7 16:30
9 Emma Klintbom 10 21:29
10 Liv Linder 12 21:49